/ Facebook / Twitter
 
 

Karabük İl Sağlık Müdürlüğü

 
 
 
 
Yaşama Yol Ver Kampanyamız Devam Ediyor...
02.05.2016 14:34:43

Sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda “112 Acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de medya kampanyası devam etmektedir. Mayıs ayının ilk haftası “Trafik ve İlkyardım Haftası” olması sebebiyle kampanyamızın hedeflerinden olan “trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konusunun ayrıca işlenmesi adına İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi ile ortak etkinlik yapmaktayız.

        112 acil yardım hattının hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle, gerçek acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmaktadır. 2015 yılında ilimiz 112 acil yardım hattımıza 228.315 çağrı düşmüş ve bunlardan 22.985 çağrıya acil vaka çıkışı yapılmıştır. Sonuç olarak yapılan toplam 228.315 çağrının %91’inin  gereksiz veya asılsız olduğu görülmektedir.

 

       112 hepimizin bildiği gibi hayat kurtarıyor. Hayat kurtarırken de dakikalar hatta saniyelerin dahi önemli olduğunu unutmamamız gerekiyor. Acil müdahale gerektirmeyen sürekli hastalıklarda dahi 112 aranmakta olup, bu durum sizden daha acil  ve güç durumda olan insanlara verilen hizmette aksamaya neden olmaktadır. Ayrıca trafikte ambulanslarımızın tepe lambaları yanar konumda olduğu zaman önceliğimiz mutlaka ambulansa yol vermek olmalıdır.

             

 
 
Diğer Fotoğraflar :
 
Kategori Kategori : İl Sağlık Müdürlüğü Haberleri
Okunma Okunma : 325
Tarih Tarih : 02.05.2016 14:34:43
 
 
Kullanım Koşulları // Gizlilik Bildirimi